Od czego zależy efektywność mycia płyt fotopolimerowych, aniloksów i części maszyn…

Efektywność mycia elementów po druku, czyli innymi słowy wydajność, określa ile, jak i w jakim czasie zostanie ich umytych. Wartość ta nigdy nie jest stała, ponieważ zależy od kilku czynników, a ich weryfikacja i optymalizacja prowadzą do znaczących rezultatów.

Przede wszystkim zależy od rodzaju zastosowanego detergentu. Producenci i dystrybutorzy specjalistycznej chemii dla poligrafii oferują różne środki do mycia. Specyfika druku fleksograficznego, stosowanie w procesie druku różnych farb, rozpuszczalników oraz metod mycia powoduje, że ich pozornie prosty dobór staje się bardziej skomplikowany. Sam detergent nie poprawi efektywności mycia, jeżeli nie zostanie dokładnie przeanalizowany proces mycia i płukania/maszynowy czy ręczny/, jego parametry, czas, temperatury oraz sposób układania elementów w maszynie. Każdy wymieniony czynnik ma tu znaczenie.

Czy zdarza się, że stosowana w Twojej drukarni specjalistyczna chemia czyszcząca nie spełnia oczekiwań? Jest nieskuteczna? Nie domywa dokładnie powierzchni? Zużycie środków jest bardzo duże, a efekty mycia bardzo niskie? Bardzo często, ponieważ dostawca dostarczył środek chemiczny, a nie pochylił się nad przeanalizowaniem całego procesu, nie dopasował środka do indywidualnych warunków produkcyjnych w drukarni.

Czy jest więc możliwe, aby dopasować środek chemiczny do indywidualnych wymagań drukarni, zapewnić maksymalne efekty mycia w wykorzystywanych do tej pory urządzeniach?

Oczywiście jest, ale wymaga dużego zaangażowania po stronie dostawcy, przeprowadzenia audytu, pomyślnych testów środków chemicznych w warunkach produkcyjnych. Dopiero na tej podstawie powinno być opracowane dedykowane rozwiązanie. Oferta obejmująca detergent,  optymalizację procesu i paramentów mycia. Jeżeli to konieczne, opracowanie nowej receptury środka myjącego w specjalistycznym laboratorium chemicznym producenta.

Jakich efektów możesz się spodziewać po zastosowaniu indywidualnie dobranego środka myjącego w wyniku powyższej metodologii? Wymierne oszczędności, które wynikają z poniższych faktów:

  • mycie odbywa się w krótszym czasie
  • zużycie środków chemicznych jest zdecydowanie niższe
  • detergent nie uszkadza fotopolimeru, powierzchni aniloksa i części maszyn drukarskich
  • uzyskanie oczekiwanej skuteczności mycia już po pierwszym zastosowaniu
  • ograniczenie substancji drażniących zawartych w detergentach w środowisku pracy
  • zmniejszenie energochłonności – detergent lub proces nie wymaga podgrzewania wody
  • ograniczenie ilości odpadów do utylizacji w postaci zużytego rozpuszczalnika.

Chcesz dogłębnie przeanalizować proces mycia, poznać możliwości wygenerowania oszczędności, indywidualnie dobrać chemię o wysokiej skuteczności i wydajności? Skontaktuj się z nami.

Autor:

Małgorzata Wagner-Okuszko

Technolog produktów chemicznych odpowiedzialna za rozwój kategorii w Print Systems.