Karta charakterystyki (SDS) to dokument zawierający opis zagrożeń, które może spowodować określona substancja lub mieszanina chemiczna, a także podstawowe dane fizyko-chemiczne na jej temat. Są tam kluczowe informacje, z którymi należy się zaznajomić przed użyciem danego środka chemicznego dla fleksografii takie jak:
- zawartość i rodzaj substancji czynnej
- opis zagrożeń związanych z daną substancją lub mieszaniną chemiczną
- wskazówki dotyczące sposobu w jaki należy się z nimi obchodzić
- zagrożenia i ryzyko związane z użytkowaniem
- procedury jakie należy wykonać w razie wystąpienia skażenia opisywaną substancją (mieszaniną)
- raport toksyczności
- metody bezpiecznego pakowania i transportu
- sposób utylizacji.
Środki chemiczne dla fleksografii – gdzie znaleźć kluczowe dane?
Sekcja 1 – znajdziemy tutaj między innymi informacje o nazwie handlowej substancji/ mieszaniny, numer UFI, dane sprzedawcy, numer telefonu alarmowego, czy osoby odpowiedzialne za przygotowanie SDS.
Sekcja 2 zawiera oznakowanie – piktogramy oraz zwroty określające rodzaj zagrożenia wynikające z zawartych substancji czynnych.
Najbardziej powszechne oznaczenia są następujące:
Piktogram oznacza, że substancja ma jedną lub więcej z następujących właściwości: – jest ostro toksyczna – powoduje uczulenia i podrażnienia skóry – działa drażniąco na oczy – podrażnia układ oddechowy – działa odurzająco, wywołuje poczucie senności lub zawroty głowy – stanowi zagrożenie dla warstwy ozonowej | ||||
Skrajnie łatwopalne gazy, aerozole, ciecze oraz substancje stałe. Piktogram oznacza: – substancje i mieszaniny samonagrzewające się – samozapalne ciecze i ciała stałe, które mogą spowodować pożar przy kontakcie z powietrzem – substancje i mieszaniny, które w kontakcie z wodą uwalniają gazy łatwopalne – samo reagujące substancje lub nadtlenki organiczne, których ogrzanie może spowodować pożar lub wybuch | ||||
Środek chemiczny oznaczony tym piktogramem jest żrący i może spowodować poważne oparzenia skóry oraz uszkodzenia oczu. Może też powodować korozję metali. |
W przypadku pojawienia się piktogramu należy zwrócić szczególną uwagę na dodatkowe zwroty wskazujące środki ostrożności tak aby korzystanie z detergentu było bezpieczne dla użytkownika.
Sekcja 3 – informacje o składzie produktu chemicznego.
Nie wszystkie środki chemiczne dla fleksografii posiadają piktogram. Są substancje, które nie znajdują się w bazie REACH jako substancje niebezpieczne. Tym samym producent nie ma obowiązku zawierać ich na liście substancji czynnych na karcie SDS.
Sekcja 4 – informuje o środkach pierwszej pomocy. Jak powinniśmy postępować w przypadku narażenia organizmu na daną substancję – w zależności od sposobu kontaktu.
Sekcja 5 – zawiera informacje dotyczące postępowania w przypadku pożaru. Substancje chemiczne podczas pożaru mogą tworzyć toksyczne tlenki. W takiej sytuacji należy poinformować straż pożarną o rodzaju zagrożenia.
Sekcja 7 – przedstawia, jak przechowywać substancję, żeby zminimalizować ryzyko uwolnienia i narażenia.
Sekcja 8 – to zestawienie środków ochrony indywidualnej, tak żeby stosowanie było bezpieczne dla użytkownika.
Sekcja 9 – właściwości fizyczne i chemiczne takie jak wygląd, zapach, pH, temperatura wrzenia, temperatura zapłonu itd.
Sekcja 14 – to informacje dotyczące prawidłowego transportu.
Sekcja 15 – tutaj znajdują się informacje prawne dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i środowiska. Sekcja ta jest wciąż aktualizowana ze względu na nowe badania i związane z nimi zmiany w przepisać.
Karty SDS, które dostarczamy do naszych detergentów QUICKER są na bieżąco aktualizowane w przypadku jakichkolwiek zmian w rozporządzeniu REACH. Dzięki temu nasi klienci mogą mieć pewność, że dokumentacja jest zawsze aktualna i zgodna z prawem.
Autor:
Małgorzata Wagner-Okuszko