QZ, płyta polimerowa nowej generacji

QZ, płyta polimerowa nowej generacji

inhibicja tlenowa polimer

QZ, płyta polimerowa – polimery Toyobo nowej generacji odpowiedzią na wiele problemów w druku.

Flat top dot – to święty graal we fleksografii. Obiekt poszukiwań idealnego przejścia tonalnego. Do czasu jego wynalezienia, to inhibicja tlenowa była uważana za zbawienną, bo utleniała wierzchołki punktów. Minimalne różnice w wysokości pomiędzy punktami, a aplą dawały pełne krycie i delikatny druk punktów. Niestety, nie udało się ustandaryzować inhibicji tlenowej, a to powodowało niepożądane różnice w druku.

Dzisiaj trwa wyścig na najbardziej płaski punkt, a producenci polimerów uzyskują ten efekt stosując różne techniki, takie jak: laminowanie płyty lub naświetlenie w specjalnym gazie. Wszystkie te procesy zdają egzamin, ale komplikują cały proces produkcji matryc, podnosząc ich koszt, gdyż wymagają specjalistycznego sprzętu.

Od wielu lat do druków wysokojakościowych stosowana jest płyta QS i QZ japońskiej firmy TOYOBO. Polimery Toyobo – ich rozwój napędzany jest wymaganiami klientów i technologii rastrowania. 200 lpi i nowoczesne rastry hybrydowe to już standard w wielu drukarniach. Jednak nie wszystkie płyty radzą sobie z dużymi nakładami przy „rozsypaniu” drobnych, wolnostojących punktów w tych rastrach.

Japońska firma TOYOBO stworzyła płytę, która zapobiega ingerencji tlenu w procesie naświetlania, całkowicie wykluczając efekt inhibicji tlenowej bez zbędnych dodatkowych zabiegów.

Typowy punkt vs. punkt nowej płyty QZ

Cosmolight QZ, płyta polimerowa, płyta nowej generacji firmy Toyobo, pozwala uzyskać stabilną i zawsze taką samą grubość podstawy, nawet gdy dysponujemy niedoskonałą naświetlarką, np. o dużych skokach energii naświetlania i spadkach mocy. Jednocześnie, przy umiarkowanej czułości płyty podczas naświetlania wstecznego, warstwa górna odpowiedzialna za budowanie wierzchołków punktów jest bardzo czuła. Dzięki temu, wierzchołek punktu tworzony jest bardzo precyzyjnie, a bariera odcinająca polimery Toyobo od ingerencji tlenu pozwala na uzyskanie idealnie płaskiego punktu o ostrych krawędziach.

„Nareszcie można drukować bardzo małym punktem bez obawy o jego uszkodzenie. Zejście do 0% zarezerwowane do tej pory dla płyt solwentowych stało się osiągalne w ekologicznej technologii wodnej. Druk rastrami hybrydowymi nie stanowi już wyzwania dla tej płyty.” – Tomasz Fiebich – Koordynator Produkcji – NATALII

Środkowa warstwa polimeru tworzy bardzo stabilną i mocną podstawę dla punktów. Dzięki temu, nawet najmniejsze rastry na matrycy uzyskują podstawę i kształt pozwalający na stabilny druk przy dużych nakładach i prędkościach, bez nabierania farby, o czym za chwilę.

Wielowarstwowość struktury polimerowej powoduje, że możemy na płycie uzyskać najmniejsze punkty w wysokich światłach, przy zachowaniu szerokiego gradientu w cieniach.

Płyta fleksograficzna TOYOBO QZ całkowicie eliminuje problem, który jest zmorą wielu drukarzy- nabieranie farby przez matrycę podczas druku i konieczność jej przemywania podczas pracy. Za eliminację tego problemu odpowiedzialna jest mieszanka użytych składników do budowy foto-polimeru.

Drukarze nie mają problemu z czystością matrycy w całej długości nakładu, a mycie przechowywanie płyt w archiwum jest bezproblemowe. Zastosowanie nowych płyt spowodowało poprawę procesu produkcyjnego zachowując stabilność kolorystyczną, idealne rastrowanie i co ważne wypełnione aple.” – Rafał Kostrz – Kierownik Produkcji, Członek Zarządu -Firmy ETYFLEX.

Daje ona naszym klientom spore oszczędności, ponieważ nie muszą zatrzymywać maszyn w trakcie pracy.

Wodno-wymywalna płyta flekso QZ firmy TOYOBO spełnia wszystkie oczekiwania klientów. Doceniane są jej aspekty ekologiczne takie jak: eliminacja rozpuszczalników w procesie obróbki oraz oszczędności czasu i energii, ponieważ płyta jest gotowa do użytku w ciągu 50 minut. Głównie jednak płyta jest chwalona za wysokie właściwości jakościowe. Drobne płaskie punkty, trwałe nawet przy bardzo długich nakładach, bez nabierania farby, to jest to, za co klienci cenią ją sobie najbardziej.

Autor:

Jarosław Chudziński_Print_SystemsJarosław Chudziński

Ekspert, doświadczony praktyk w zakresie obróbki płyt fotopolimerowych i druku fleksograficznego. Wiceprezes i współwłaściciel firmy Print Systems. Odpowiedzialny za wdrożenia i utrzymanie technologii opartej na płycie wymywanej wodą japońskiej firmy Toyobo. Doradza i współpracuje z największymi drukarniami etykiet i opakowań w Polsce, we Włoszech oraz na Bałkanach.