Płyta TOYOBO opłacalna i przyjazna dla środowiska alternatywa

Płyta TOYOBO opłacalna i przyjazna dla środowiska alternatywa

płyta wymywana wodą Toyobo

Płyta TOYOBO Cosmolight wymywana wodą zyskuje popularność. Jednym z powodów zainteresowania technologią płyt wymywanych wodą jest rosnąca świadomość ekologiczna wśród drukarni fleksograficznych. Zgodnie z dyrektywą   2004/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ograniczeń emisji lotnych związków organicznych w wyniku stosowania rozpuszczalników organicznych w niektórych farbach i lakierach, która stanowi o ograniczeniu emisji lotnych związków organicznych w procesie obróbki płyt fleksograficznych.

płyta fleksograficzna wymywana wodą

Wymywane wodą płyty TOYOBO Cosmolight są przetwarzane z użyciem wody i niewielkiej ilości łagodnego detergentu. To dzięki takiemu procesowi obróbki płyt drukarnia może pracować bez lotnych związków organicznych LZO. Brak solwentu i LZO sprawia, że ​​proces ten jest nie tylko ekologiczny, ale również przyjazny dla pracowników drukarni.

Płyta wodna – to się po prostu opłaca

Dzięki zastosowaniu płyt wymywanych wodą TOYOBO Cosmolight zaoszczędzimy średnio od 5 do 6 litrów rozpuszczalnika potrzebnego na przygotowanie m² matrycy drukowej. Rozpuszczalniki na bazie węglowodorów i inne toksyczne chemikalia czyszczące, takie jak wodorotlenek sodu, są szkodliwe dla środowiska i wymagają odpowiednich rozwiązań w zakresie utylizacji oraz wentylacji w przygotowalni fleksograficznej. Brak toksycznych chemikaliów w technologii wodnej poprawia ślad węglowy i obniża koszty utylizacji. Polimery uwalniane podczas przetwarzania dowolnej innej płyty na bazie rozpuszczalników są usuwane jako odpad chemiczny. Natomiast polimery z płyty wodnej TOYOBO Cosmolight można usuwać jako zwykłe odpady z gospodarstwa domowego.

Dowiedz się więcej podczas indywidualnej konsultacji

Dodatkowo płyty TOYOBO potrzebują tylko ułamka czasu suszenia potrzebnego do uzyskania czasu suszenia płyty rozpuszczalnikowej, co zmniejsza zużycie energii przez drukarnię. Suszenie płyty solwentowej trwa nawet 180 minut vs 10 minut suszenie płyty wodnej. Dzieje się tak ponieważ płyta TOYOBO Cosmolight nie pochłania wody/rozpuszczalnika podczas przetwarzania w przeciwieństwie do płyty solwentowej, która wręcz puchnie w procesie obróbki. Do wysuszenia płyty wodnej potrzebna jest temperatura około 40 ° C, zamiast około 60 ° C potrzebnych do wysuszenia płyt na bazie rozpuszczalnika. To znacząco zmniejsza zużycie energii. Dlatego płyty wymywane wodą są idealnym rozwiązaniem dla klientów dbających o koszty i środowisko.

Toyobo - płyta fleksograficzna wymywana wodąPrzyjazna dla środowiska, przyjazna dla operatora

Produkcja oparta o płyty wymywane wodą jest korzystna również dla pracowników. W drukarni wykorzystującej płyty solwentowe operatorzy są narażeni na emisję agresywnych rozpuszczalników na różnych etapach obróbki fotopolimerów. Wydzielane opary LZO narażają również pracowników, którzy nie są bezpośrednio zaangażowani w obróbkę płyt. Dlatego we wszystkich obszarach, w których stosuje się rozpuszczalniki, należy zapewnić odpowiednie systemy wentylacji.

Dyskomfort przy oddychaniu, bólów głowy lub podrażnienia oczu to częste objawy u osób pracujących w przygotowalniach solwentowych. Płyty TOYOBO Cosmolight przetwarzane bez lotnych związków organicznych LZO pozwalają uniknąć tych zagrożeń. Płyta fleksograficzna Cosmolight jest po prostu bezpieczna dla operatorów.

Ponieważ wymywane w wodzie płyty TOYOBO Cosmolight są przetwarzane przy użyciu wody i niewielkiej ilości łagodnego detergentu, to nieusieciowane polimery łatwo się rozpuszczają. Jeżeli płyty są przetwarzane w systemie zamkniętym, to ilość wody zużywanej do przetwarzania jest również bardzo ograniczona. Ponadto rozpuszczone cząstki polimeru można łatwo odfiltrować za pomocą specjalnej membrany, środka żelującego lub filtra. Umożliwia to ponowne wykorzystanie wody. Ostatecznie wodę z odpadami polimerowymi można łatwo usunąć, nie obciążając środowiska i nie narażając operatora.

Płyta Toyobo Cosmolight – Twój świadomy wybór

Technologia wodna obróbki płyt TOYOBO Cosmolight jest z pewnością korzystna dla środowiska, a także dla pracowników w przygotowalni fleksograficznej. Brak użycia rozpuszczalników oraz wymaganego do nich systemu wentylacji i utylizacji pomaga znacząco ograniczyć koszty drukarni. Krótki czas przygotowania matrycy pozwala szybko reagować na awaryjne sytuacje takie jak uszkodzenie matrycy, zmiana w projekcie oraz skrócić przestoje związane z wymianą uszkodzonych lub nie zaakceptowanych przez zleceniodawcę wydruków próbnych.

Płyta Toyobo vs płyta solwentowa. Infografika.

Rynkowa presja na stosowanie bardziej ekologicznych opakowań odnosi się zarówno do stosowanych materiałów opakowaniowych, jak również do sposobu drukowania. Świadomość konsumentów i producentów w zakresie eko-standardów produkcji opakowań rośnie, a odpowiedzią na te oczekiwania jest bezpieczny dla środowiska proces produkcji i druku opakowań w technologii wodnej.

Zespół Redakcyjny Print Systems