Przygotowalnia wodna CtP – TOMEX poszerza własne możliwości

Firma TOMEX Tomasz Woźniczko powstała w styczniu 2010 roku. Głównym celem przedsiębiorstwa jest zaspokajanie stale rosnących potrzeb dynamicznie rozwijającego się rynku automatycznej identyfikacji i znakowania produktów.

„Skupiamy się na tworzeniu kompleksowych rozwiązań polegających na dostarczaniu drukarek termotransferowych oraz materiałów eksploatacyjnych w postaci etykiet samoprzylepnych i taśm barwiących. Nasza firma to przede wszystkim młody i dynamiczny zespół stale rozwijających się specjalistów w zakresie produkcji etykiet, który od rozpoczęcia działalności wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku w zakresie projektów graficznych. Realizujemy projekty dla naszych klientów kompleksowo rozpoczynając od doboru odpowiednich narzędzi, pomocy w aplikacji, doradztwa technicznego, aż po realizację produkcji etykiet” – Tomasz Woźniczko, Właściciel TOMEXu.

Aby sprostać wymaganiom i standardom rynku firma zakupiła nowoczesne maszyny do produkcji etykiet oraz maszyny do rozcinania taśm termotransferowych. Inwestycje te pozwalają na oferowanie szerokiego asortymentu produktów i bardzo krótkich terminów realizacji. Wyjątkowe zaangażowanie kadry pracowniczej oraz chęć stałego rozwoju powoduje, że drukarnia TOMEX jest profesjonalnym i znaczącym podmiotem w branży przetwórstwa materiałów samoprzylepnych.

Własna przygotowalnia CtP – świadomy wybór

„Porównaliśmy dostępne technologie CtP i modele maszyn dostępnych na rynku, wysłaliśmy zapytania ofertowe do wielu firm, zaprosiliśmy wybrane podmioty na rozmowy i prezentacje swoich rozwiązań, odbyliśmy kilka podróży celem zweryfikowania, jak potencjalne rozwiązanie sprawdza się w praktyce w innych firmach. Wybraliśmy według naszej wiedzy rozwiązanie optymalne pod względem parametrów technicznych oraz ekonomicznych, a brane były pod uwagę również rozwiązania polegające na zakupie sprzętu używanego” – Tomasz Woźniczko, Właściciel TOMEXu.

Ostatecznie zdecydowano o zakupie nowego lasera CtP AURA Amsky 600 wraz z oprogramowaniem, który w pełni odpowiada potrzebom drukarni. Własną przygotowalnię wyposażono w procesory do obróbki matryc polimerowych wymywanych wodą /naświetlarkę i wymywarkę/. Ważnym urządzeniem zakupionym w zestawie była proofiarka Epson’a, która umożliwia szybki druk proofów dla klienta oraz na użytek wewnętrzny. Całej inwestycji w wyposażenie przygotowalni towarzyszyło wdrożenie technologii obróbki płyt fleksograficznych TOYOBO wymywanych wodą.

Na zdjęciu od lewej Tomasz Woźniczko – Właściciel TOMEXu, Andrzej Cer – Kierownik Produkcji i Daniel Caputa – Doradca Techniczny Print Systems
Dlaczego Print Systems?

W odpowiedzi na precyzyjnie zdefiniowane potrzeby drukarni TOMEX, Print Systems zaproponował kompletny i komplementarny zestaw urządzeń wchodzących w skład linii technologicznej do produkcji polimerów, a także zapewnił wsparcie techniczne przy wdrożeniu oraz wsparcie graficzne studia DTP. Istotą zmiany było przejście z modelu zamawiania polimerów w zewnętrznych firmach na samodzielną obróbkę plików i produkcję polimerów. Wykorzystanie w produkcji matryc fleksograficznych TOYOBO wymywanych wodą pozwoliło na uzyskanie oczekiwanej, wysokiej jakość druku i pozbycie się szkodliwego solwentu.

Na rezultaty nie trzeba było długo czekać..

„Inwestycja we własną przygotowalnię pozwala nam na szybsze reagowanie na spływające zamówienia, zwłaszcza te z bardzo krótkim terminem realizacji (czyli ktoś zapomniał zamówić). Jesteśmy w stanie dosłownie „uratować” klienta elastycznie dostosowując plan pracy. Dzięki tej inwestycji mamy możliwość zapraszania klienta na wydruk próbny z opcją wprowadzania korekt np. zmian kolorystyki na miejscu, przy kliencie. Udało się nam uwolnić od często pojawiających się komplikacji związanych z całkowitym przerywaniem pracy przy zniszczonym polimerze. Teraz wznowienie produkcji stało się kwestią kilkudziesięciu minut, a nie jak dotychczas – jednego lub dwóch dni” – powiedział Tomasz Woźniczko, Właściciel TOMEXu.

Cyfrowi mają łatwiej

Ogromną zaletą posiadania własnej przygotowalni cyfrowej jest dla TOMEXu możliwość szybkiego wydruku cromalinu (nawet jeśli klient tego nie wymaga) na własne potrzeby. To pozwala, jeszcze przed uruchomieniem druku, upewnić się lub potwierdzić oczekiwaną jakość, poprawną kolorystykę oraz zgodność z wymaganiami klienta. W efekcie drukarnia ma stuprocentową pewność wysokiego poziomu jakościowego produkcji. Co ciekawe TOMEX dzięki wprowadzeniu technologii CtP rozwija wewnętrzne prace badawcze. Może bez ograniczeń przeprowadzać samodzielne testy, a wnioski/ efekty przeprowadzanych eksperymentów natychmiast przekładać na nowy polimer lub kolejny nowy test. Takie możliwości skracają proces badawczy do jednego dnia, bez konieczności przekładania kolejnych etapów druku.