Pomiar pojemności i kontrola jakości aniloksów

Pomiar pojemności i kontrola jakości aniloksów

kontrola i pomiar anikoksów, anilox control

Pomiar pojemności aniloksów  w firmie Paragon Print and Packaging. To producent opakowań dla branży spożywczej, którego zakłady zlokalizowane są w północno-zachodniej Anglii. Od niedawna jest częścią globalnej grupy Coveris. Firma specjalizuje się w opakowaniach dla marek własnych dużych sieci handlowych i obsługuje ponad 1800 klientów z całej Europy.

Paragon produkuje około 1,5 miliarda etykiet miesięcznie w 6 zakładach. Na jego park maszynowy składają się 52 maszyny do druku fleksograficznego. Przy takiej skali biznesu oraz przy rosnących wymaganiach ze strony klientów dotyczących jakości druku, szczególnie w zakresie koloru, nie może dziwić, że firma była bardzo zainteresowana zwiększeniem stabilności i przewidywalności procesu produkcyjnego.

Menadżerowie Paragon podjęli decyzję o wdrożeniu programu, którego celem było osiągnięcie większej standaryzacji produkcji, ograniczenie kosztów i podniesienie jakości druku.

Technologia i rozwiązanie – pomiar pojemności aniloksów

Kluczem do rozwiązania problemu była praca nad lepszym transferem farby, na który wpływ mają m.in. pojemność aniloksów i odpowiedni dobór farby. Do tej pory w firmie Paragon były to zmienne niepodlegające regularnej i szczegółowej kontroli. Pojawiały się problemy z tzw. chlapaniem farb UV, a firmie trudno było za każdym razem osiągnąć wymagania klientów dotyczące tolerancji niższej niż 2ΔE(CIE 2000).

Kluczowym narzędziem w programie standaryzacji w firmie Paragon był system do kontroli jakości aniloksów Troika Systems. To urządzenie do inspekcji pojemności i czystości wałków rastrowych Troika AniCAM zintegrowane z oprogramowaniem do zarządzania danymi pomiarowymi. Jego użycie pozwoliło specjalistom z firmy Paragon wybrać nowego dostawcę aniloksów spełniającego wymagające kryteria co do jakości wałków.

Troika_foto

Pozwoliło to również rozpocząć systematyczne gromadzenie danych o czystości i zużyciu aniloksów. Dysponując taką bazą informacji operatorzy maszyn drukarskich mogą teraz lepiej dobierać zestaw walców rastrowych do konkretnych zleceń, unikać błędów i wynikających z nich przestojów oraz szybciej i świadomiej reagować na problemy w tym krytycznym punkcie procesu produkcji. Dział produkcji zoptymalizował również proces czyszczenia aniloksów.

“Dzięki urządzeniu Troika AniCAM możemy w Paragon Print & Packaging kontrolować pojemność aniloksów traktując ją jako wiarygodną informację w procesie zarządzania kolorami. Teraz zbieramy informacje o wałkach na starcie oraz po każdym myciu. Mamy pełny wgląd w te dane na poziomie firmy dzięki systemowi Anilox Management System” – powiedział Michael Marshall, menadżer produkcji w Paragon.

Co ważne, ściślejszy pomiar pojemności aniloksów, kontrola nad aniloksami pozwoliła firmie Paragon wybrać dostawcę farb idealnie dostosowanych do reszty procesu. W efekcie problemy z chlapaniem zostały zredukowane do zera. Udało się osiągnąć jakość druku z tolerancją na stałe poniżej bardzo ambitnego poziomu 2ΔE(CIE 2000). Większa standaryzacja sprawia też, że pracownicy produkcji mogą łatwiej przenosić prace z jednej maszyny na drugą, gdy jest to konieczne. Nie mówiąc o tym, że mają teraz większą wiedzę i kontrolę nad całym procesem.

Michael Marshall: „Jesteśmy pewni, że spełniamy wymagania klientów i tak będzie również w przyszłości. Gdy przyjmuję nowe zlecenie, mam pewność, że system zarządzania jakością pozwoli mi dostarczyć najwyższą jakość druku”.

Udana standaryzacja oparta o kontrolę jakości i pomiary objętościowe wałków rastrowych urządzeniem Troika AniCAM przyczyniły się do:

  • Redukcji strat na farbie o 55%
  • Redukcji czasu zmiany koloru o 46%
  • Redukcji strat w fazie przygotowania o 15%
  • Redukcji zużycia noży raklowych o 50%
  • Zwiększenia produktywności
  • Ustabilizowania jakości druku na bardzo wysokim poziomie.

Kalkulator oszczędności, które możesz rocznie osiągnąć stosując regularne kontrole aniloksów.

Pobierz i policz>

Troika worldwide – pod takim hasłem prezentujemy przykłady zastosowań specjalistycznych mikroskopów poligraficznych Troika AniCAM wraz z oprogramowaniem na świecie. Numer 1 pomiar pojemności aniloksów.