Mycie aniloksów – zasada działania myjki ultradźwiękowej

czyszczenie wałów rastrowych ultradzwiękami, myjnia ultradzwiękowa do aniloksów, anilox roll cleaner

Generator elektroniczny myjki ultradźwiękowej do aniloksów wytwarza drgania elektryczne, które w przetworniku piezoelektrycznym zamieniane są na ultradźwięki. Ultradźwięki są to fale dźwiękowe o częstotliwości powyżej 16 kHz, niesłyszalne dla ludzkiego ucha (podczas pracy myjki ultradźwiękowej słychać różne dźwięki harmoniczne). Powodują one w cieczy wiatr akustyczny, ciśnienie promieniowania oraz kawitację.

Kawitacja

Kawitacja polega na powstawaniu w cieczy bardzo małych drobnych pęcherzyków próżniowych, ich pulsowaniu i implozji, co powoduje miejscowe ciśnienie nawet kilku tysięcy atmosfer. W jednym centymetrze sześciennym w czasie 1 sekundy powstają miliony fal uderzeniowych, które odrywają od powierzchni przywarte do niej cząsteczki zanieczyszczeń. Wiatr akustyczny powoduje mieszanie cieczy. Ultradźwięki przechodzą przez metale i szkło.

zasada działania myjki ultradźwiękowej

Skuteczność mycia wałków rastrowych ultradźwiękami

Kałamarze aniloksów mą skomplikowane kształty, trudno dostępne miejsca, wąskie szczeliny i otwory o małych średnicach, które dobrze można oczyścić tylko przy zastosowaniu ultradźwięków. Rosnące wymagania odnośnie czystości powierzchni wałków rastrowych, które mają bezpośredni wpływ na jakość i powtarzalność druku  powodują, że ta technologia czyszczenia jest coraz powszechniej wykorzystywana. Metoda czyszczenia aniloksów ultradźwiękami jest niezwykle skuteczna i ekonomiczna, a więc najefektywniejsza.

Mycie aniloksów metodą ultradźwiękową jest w pełni zautomatyzowane, proste i bardzo skuteczne.

Zasada działania myjki ultradźwiękowej – Jak to działa? Pobierz PDF