Nowa przygotowalnia wodna CtP – nowa jakość papierowej elegancji Duni.

przygotowania wodna, przygotowalnia ctp, prepress room

Duni to wiodący dostawca produktów w branży „wszystko do nakrycia stołu” na świecie. Historia firmy zaczyna się w 1949 roku od produkcji kubka z woskowanego papieru i papierowych serwetek. Dziś Duni zatrudnia około 2.400 pracowników, a siedziba koncernu znajduje się w szwedzkim Malmö. Firma notowana jest na sztokholmskiej giełdzie NASDA.

Duni posiada własną papiernię w Skapaforsch w Szwecji oraz dwie własne fabryki: w Bramsche (Niemcy) oraz w Poznaniu. Swoją działalność w Polsce firma rozpoczęła w 1993 roku instalując 6 maszyn i zatrudniając wówczas 20 osób. Rok 1998 był rokiem przełomowym. Firma  przeniosła się do nowej siedziby  zwiększając liczbę zatrudnionych osób do 100, a park maszynowy do 17.

W 2005 roku dobudowano nową halę produkcyjną dla kolejnych maszyn. Dziś Duni Poland posiada 36 maszyn produkujących serwetki, talerze i display-e, a zatrudnienie przekracza 450 osób. Kluczowymi wartościami dla firmy są: innowacje, jakość, bezpieczeństwo oraz wysokie standardy środowiskowe.

Aby zapewnić zwiększenie efektywności produkcji oraz zminimalizować negatywny wpływ produkcji matryc fotopolimerowych na środowisko, Duni Poland podjęła decyzję o przejściu na technologie CtP. Rozpoczęto proces poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych na miarę potrzeb organizacji.

IMG_0394
Paweł Leszczyk, Efficiency Manager Duni.

O konieczności zmian w technologii przygotowywania matryc wspomina w rozmowie Paweł Leszczyk, Efficiency Manager w Duni Poland;-Nasze dotychczasowe urządzenia CtF do naświetlania i wywoływania były już stare. To powodowało rosnące problemy związane z zakupem części zamiennych i serwisem tych urządzeń.

Wdrożyliśmy również swoje ink-jetowe rozwiązanie, które okazało się droższe niż przewidywaliśmy. Często korzystaliśmy z usług zewnętrznej przygotowalni, ale w sytuacjach presji czasowej lub konieczności szybkich zmian w plikach ten model również zawodził. Rosnące normy związane z ochroną środowiska, konieczność ograniczenia środków chemicznych, oszczędności energii w procesie produkcji oraz potrzeba większej elastyczności działania ostatecznie przekreśliły erę analogową w naszej przygotowalni.”

W odpowiedzi na precyzyjnie zdefiniowane potrzeby i oczekiwania Duni, firma Print Systems przygotowała propozycję wyposażenia ich przygotowalni w nowoczesne urządzenia CtP do obróbki matryc fotopolimerowych. Ostateczna oferta  zawierała urządzenia: naświetlarkę wraz z sekcjami suszenia-EXPOSURE 80, wymywarkę Quicker SILVER 80 oraz Laser Amsky Aura 800S wraz z oprogramowaniem RIP. Ten optymalny zestaw w pełni odpowiadał potrzebom inwestycyjnym Duni.

„Decyzję o podjęciu współpracy z Print Systems podjęliśmy na podstawie wnikliwej analizy dostępnych na rynku rozwiązań. O ostatecznym wyborze dostawcy zdecydowała dotychczasowa współpraca z firmą, oparta na profesjonalnym wsparciu technicznym, zapewnienie szybkiego serwisu urządzeń na miejscu oraz modyfikacja RIP’a pod nasze wymagania i metody pracy. Duże znaczenie miała też cena rozwiązania oraz warunki wdrożenia technologii. Bardzo cenne okazało się techniczne wsparcie i doradztwo jakie otrzymaliśmy zarówno na etapie planowania, jak w trakcie przebudowy naszej przygotowalni.”- mówi Paweł Leszczyk.

Urządzenie do naświetlania, suszenia i doświetlania płyt Exposure 80 to najnowszej generacji procesor do przygotowywania płyt fotopolimerowych w maksymalnym formacie 660×810 mm, który pozwala na naświetlenie, suszenie, doświetlenie matryc. Jest wyposażony w 7”calowy panel dotykowy, który służy do programowania i kontroli procesu oraz chłodzony stół naświetlania wstecznego i naświetlania głównego, który zapewnia stabilność procesu przy obróbce płyt CtP.

Urządzenie Quicker Silver 80 to nowoczesna i bezpieczna wymywarka do płyt fleksograficznych wymywanych wodą w formacie roboczym 660 x 880mm.

Laser CtP Amsky AURA 800S wykorzystuje dynamiczny autofocus oraz równoważnik obciążenia bębna tzw. autobalans w celu zapewnienia najwyższej jakości, stabilność i stałej prędkości obróbki  płyt fotopolimerowych. System próżniowy bębna zewnętrznego utrzymuje płytę fotopolimerową na jego powierzchni, bez konieczności nakładania taśmy mocującej na obszar poza płytą.

Przygotowalnia wodna CtP w Duni_PrintSystems
Zestaw nowych urządzeń w przygotowalni Duni.

Cechą wspólną urządzeń jest łatwa obsługa i szybki proces instalacji. Print Systems przeprowadził indywidualne szkolenia personelu przygotowalni i  zapewnił stałe wsparcie techniczne realizowane przez doświadczonych doradców. Wszystkie urządzenia objęte są serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym realizowanym przez Print Systems na miejscu u klienta.

IMG_0540
Zespół prepress Duni Poland w komplecie.

Już teraz można podsumować rezultaty pracy nowej, wodnej przygotowalni CtP w Duni. Twarde dane produkcyjne wskazują na skrócenie czasu przygotowania formy drukowej o ok. 40%. Każda płyta wychodzi za pierwszym razem bez błędów, co zdecydowanie zmniejsza ilość odpadów.

Inwestycja wpłynęła pozytywnie na zmianę organizacji pracy w przygotowalni z pracy dwuzmianowej na jednozmianową. To generuje duże oszczędności kosztów pracy. Operatorzy doceniają wyższy komfort obróbki matryc. Teraz jest im łatwiej kontrolować cały proces, który wymaga mniej czynności manualnych.

W ocenie Duni, zakup urządzeń i technologii to dobra inwestycja wpisująca się w misję przedsiębiorstwa oraz duży krok dla zwiększenia efektywności i konkurencyjności produkcji.