Płyta fleksograficzna wodnowymywalna QZ nowej generacji

Płyta fleksograficzna wodnowymywalna QZ nowej generacji

płyta fleksograficzna

Jeszcze parę lat temu podczas wielu wystąpień na sympozjach poligraficznych każdy prelegent przekonywał, że inhibicja tlenowa przy naświetlaniu płyt fleksograficznych ma zbawienny wpływ na jakość odwzorowanych na niej elementów. Wyostrzenie wierzchołków punktów, minimalne różnice w wysokości elementów na matrycy, np. niższe drobne punkty względem pełnych apli miało powodować odpowiednio większy docisk w druku przy jednoczesnym delikatnym druku maleńkich punktów rastrowych. Ale to już było…

płyta fleksograficzna_widok3d_PrintSystems
Widok 3d płyty fleksograficznej Toyobo

 

Dziś Działy Rozwoju producentów płyt polimerowych prześcigają się aby znaleźć sposób na wyprodukowanie polimeru, który będzie charakteryzował się tzw płaskim punktem drukowym / flat top /. Ci sami prelegenci przekonują nas, że właśnie ich płyta ma ten punkt bardziej płaski od innych.

Zdjęcie przykładowego punktu z płaskim wierzchołkiem_PrintSystems
Przykład punktu z płaskim wierzchołkiem.

 

Jaka jest prawda? Oczywiście płaski punkt na płycie flekso z mniejszym lub większym sukcesem możemy uzyskać w różny sposób, na przykład poprzez dodatkowy proces technologiczny, czyli zlaminowanie płyty z warstwą  TIL / Thermal Imaging Layer / lub naświetlenie płyty w środowisku odpowiedniego gazu lub poprzez ekspozycję polimeru w trakcie naświetlania na mocne i stabilne światło LED. Wszystkie te techniki zdają egzamin ale łączy się to z dodatkowym procesem obróbki w technologii tworzenia matrycy drukowej lub ze znaczącą inwestycją w sprzęt, jak naświetlarki ze środowiskiem gazowym czy odpowiednie lasery z listwami LED.

Japońska firma TOYOBO postawiła jednak na stworzenie surowca, polimeru – płyty fleksograficznej, która w swej budowie będzie zapobiegała ingerencji tlenu w procesie naświetlania całkowicie wykluczając efekt inhibicji tlenowej. Zarówno producenci, jak i dystrybutorzy płyt polimerowych wiedzą jak trudno jest wyprodukować nowy surowiec o przełomowych właściwościach. Nie lada wyczynem jest  żeby był stabilny w procesie druku i można było go nazwać produktem Nowej Generacji. Firma Toyobo po udanej premierze na rynku w roku 2012 płyty QS w wersji 1,14 i 1,7mm, dopiero w 2015 roku była gotowa pokazać płytę QZ. A w roku 2018 ta sama płyta w nowej wersji została nazwana płytą fleksograficzną, wodowymywalną Nowej Generacji. To tylko świadczy jak pracochłonne i trudne jest wyprodukowanie nowego polimeru.

Rozwój płyt Toyobo_PrintSystems
Rozwój płyt Toyobo w latach 2012 – 2018.

 

Płyta QZ114 New Generation jest o tyle przełomem w technologii fleksograficznej ponieważ w swej strukturze, budowie posiada unikatową warstwę, która skutecznie eliminuje zjawisko inhibicji tlenowej.

qz1

Porównanie punktu_PrintSystems
Działanie tlenu na punkt w standardowej płycie i płyty QZ z barierą przeciw tlenową.

 

Nie trzeba dodatkowych zabiegów czy skomplikowanego sprzętu aby uzyskać płaski punkt / flat top /. Już słyszę głosy moich Koleżanek i Kolegów z branży, że takie materiały już są dostępne na rynku. Owszem…

Jednak to, co jest najbardziej innowacyjne w tej płycie to budowa części polimerowej. Składa się ona z kilku warstw i tak jak już wspomniałem o barierze dla tlenu kolejne warstwy powodują, że polimer naświetla się z różną czułością w zależności czy jest to świecenie wsteczne – tworzące podstawę, czy główne odpowiedzialne za odwzorowanie elementów drukowych. Wiemy z doświadczenia, że, nazwijmy ją ,,stara”, płyta QZ114 również mogła uzyskać płaski punkt, ale przy tym charakteryzowała się większym przyrostem w druku. To przy dużym transferze farby na materiał dawało efekt zbyt mocnego i wyraźnego odcięcia w przejściach tonalnych.

przejścia tonalnego z uwzględnieniem dużego punktu w druku jako punktu minimalnego.
Przykład przejścia tonalnego z uwzględnieniem dużego punktu w druku jako punktu minimalnego.

 

Płyta QZ Nowej Generacji dzięki swej zróżnicowanej czułości pozwala uzyskać stabilny i zawsze taki sam efekt w procesie naświetlania wstecznego – grubość podstawy. Dzięki temu nawet niedoskonałe naświetlarki, o dużych skokach energii naświetlania i spadkach mocy potrafią powtarzalnie wytworzyć podstawę płyty o tych samych właściwościach.

Wykres naświetlania wstecznego i krzywa polimeryzacji warstwy podstawy.
Wykres naświetlania wstecznego i krzywa polimeryzacji warstwy podstawy.

 

Jednocześnie przy umiarkowanej czułości płyty, podczas naświetlania wstecznego, warstwa górna odpowiedzialna za budowanie wierzchołków punktów jest bardzo czuła. Dzięki temu wierzchołek punktu tworzony jest bardzo precyzyjnie, natomiast warstwa odcinająca polimer od ingerencji tlenu pozwala na uzyskanie punktu o charakterystyce płaskiego wierzchołka.

Toyobo QZ_newgeneration_PrintSystems
Profil punktu – uwzględnienie stabilnej podstawy dla punktu.

 

Kolejna, środkowa warstwa polimeru w tym samym czasie tworzy bardzo stabilną i mocną podstawę dla najmniejszych punktów na matrycy. Dzięki temu nawet najmniejsze punkty na matrycy uzyskują podstawę i kształt pozwalający na stabilny druk przy dużych nakładach i prędkościach.

Porównanie stary QZ vs QZ nowej generacji_PrintSystems

Wielowarstwowość struktury polimerowej powoduje, że możemy na płycie bez dodatkowych zabiegów uzyskać najmniejsze punkty w wysokich światłach, przy zachowaniu szerokiego gradientu nawet w cieniach.

Przedruk gradientu od 1-100%_PrintSystems
Przykładowy przedruk gradientu od 1-100%

 

Wodowymywalna płyta fleksograficzna firmy TOYOBO to mix korzyści w postaci krótkiego czasu obróbki, ekologii oraz zmniejszenia kosztów energii elektrycznej. Nasi Klienci cenią w niej również wysoki transfer i łatwość eksploatacji. Płyta QZ nowej generacji uzupełnia powyższe zalety o bardzo stabilny i płaski punkt drukowy. Odwzorowanie minimalnych punktów przy założeniu, że są  stabilne i trwałe w długich nakładach powoduje, że to odpowiedni produkt dla bardzo wymagających Klientów. Szczególnie dla drukarni,  które oprócz ekologii stawiają na szybki czas reakcji na potrzeby Klientów i wybierają polimery gwarantujące wysokie parametry jakościowe druku…

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy na webinar!

Autor:

Jarosław Chudziński_Print_SystemsJarosław Chudziński

Ekspert, doświadczony praktyk w zakresie obróbki płyt fotopolimerowych i druku fleksograficznego. Wiceprezes i współwłaściciel firmy Print Systems. Odpowiedzialny za wdrożenia i utrzymanie technologii opartej na płycie wymywanej wodą japońskiej firmy Toyobo. Doradza i współpracuje z największymi drukarniami etykiet i opakowań w Polsce, we Włoszech oraz na Bałkanach.