Płyty fleksograficzne wodnowymywalne

Płyty fleksograficzne wodnowymywalne

płyta fleksograficzna

Płyty fleksograficzne wodnowymywalne Toyobo spełniają najbardziej wygórowane oczekiwania drukarni fleksograficznych. Ponad 1000 instalacji technologii wodnej Toyobo w Europie

Przez wiele lat technologię fleksograficzną stosowano tylko do druku opakowań tekturowych gdzie efekt końcowy pozostawiał wiele do życzenia. Od kilkunastu lat obserwujemy rewolucyjny postęp w druku flekso. Jego rezultaty są porównywalne z technologią offsetową. Na tak znaczny rozwój miało wpływ wiele czynników, takich jak coraz doskonalsze urządzenia drukujące, pojawienie się wałków rastrowych z liniaturą, lasery i płyty CtP oraz coraz doskonalsze systemy kontroli druku, jak Troika AniCam.

Płyty fleksograficzne wodnowymywalne firmy Toyobo są obecne na rynku od lat 80-tych. Początki były bardzo trudne. Na rynku królowały płyty wymywane w rozpuszczalnikach. Wielu klientów nie chciało zaufać nowej technologii wodnej. Dodatkowo rozwój sprzedaży hamowany był brakiem odpowiednio wyszkolonych dealerów, którzy potrafiliby pomóc klientom wydobyć z płyty 100% jakości. Efektem tych prób było zniechęcenie wielu klientów, którzy próbując odrzucali Płyty fleksograficzne wodnowymywalne Toyobo i technologię  fleksograficzną wymywaną wodą z powodu braku oczekiwanych rezultatów w zakresie jakości. To już historia!

Obecnie, gdy w samej Europie na płytach Toyobo pracuje już ponad 1000 drukarni, w większości etykietowych. Nie trzeba nikogo przekonywać, że to właśnie te drukarnie wymagają doskonałego transferu farby, rozdzielczości prac i najmniejszych drukowych punktów. Stosowanie płyt fleksograficznych firmy Toyobo wymywanych wodą przekłada się na wymierne korzyści w postaci zwiększenia produktywności i zmniejszenie kosztów operacyjnych.

Czas przygotowania – płyty fleksograficzne wodnowymywalne

Na tym aspekcie zależy najbardziej drukarniom etykietowym, gdzie z powodu coraz krótszych nakładów, oczekiwanie na płytę musi być najkrótsze jak to możliwe. Płytę o grubości 1,14 gotową do druku otrzymujemy w ciągu 37 min. Płyta solwentowa potrzebuje 5 razy dłuższego czasu ponieważ musi w procesie suszenia odparować rozpuszczalnik z płyty, którym nasiąkła w trakcie mycia.

Proces obróbki płyty fleksograficznej Toyobo.

 

Płyta polimerowa, a transfer farby

W tym zakresie płyta Toyobo nie ma konkurencji. Taką opinię wyrażają wszyscy, którzy pracowali wcześniej na płytach solwentowych czy innych wymywanych wodą. Dla klientów, którzy drukują na aluminium lub drogich laminatach i czekają długie metry druku, aby farba zaczęła nosić farbę jest ona prawdziwym źródłem oszczędności. Jeden z naszych klientów pracując wcześniej na płytach solwentowych musiał przedrukowywać aż 400 mb aluminium aby płyta zaczęła nosić farbę. Bez dobrego transferu farby nie jesteśmy w stanie otrzymać żywych kolorów.

Slajd7

Porównanie płyty Toyobo vs. płyta solwentowa.

Wytrzymałość płyty fotopolimerowej

Jeden z największych europejskich producentów aluminiowych wieczek powiedział – „Potrafimy na płytach Toyobo wydrukować 10 mln wieczek, co daje 200 000 mb. Zdjąć matryce i ponownie je użyć przy wznowieniu. Prędzej klient zmienia wzór niż zużywają się te matryce” Tajemnica tkwi w elastyczności powierzchniowej polimeru, który pracuje jak resor amortyzując bicia maszyny nie ścierając się. Oczywiście odpowiednio dobrana pianka lub twardość sleeva ma również duże znaczenie.

Odwzorowanie detali

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że druk fleksograficzny jest najmniej ustandaryzowanym drukiem. Odpowiednie dopasowanie wszystkich składowych jak (aniloks, pianka, płyta, farba, projekt, wyprocesowanie matrycy itd.) jest wyzwaniem dla każdego drukarza i szefa produkcji. Te właśnie osoby wymagają coraz to wyższych rozdzielczości druku 175 lip – 200 lpi przy równoczesnym utrzymaniu stabilnych punktów w druku. Możemy się pochwalić, że przy odpowiednim doborze narzędzi i parametrów druku przy zastosowaniu najnowszej generacji płyt fleksograficznych Cosmolight QZ jesteśmy w stanie wydrukować 10 mic punkt rastrowy mierzony po druku.

Slajd8

Porównanie płyty Toyobo vs. płyta solwentowa.

Ekologia i redukcja emisji CO2

Płyty Toyobo wymywane są w czystej wodzie wodociągowej z domieszką detergentu w ilości 0,3% objętości wody. Taka mieszanka wraz z rozpuszczonym polimerem jest możliwa do spuszczania do kanalizacji w wielu krajach. Regulują to indywidualne krajowe i miejscowe przepisy. Gdyby jednak ktoś nie miał takiej możliwości, może stosować urządzenie w systemie zamkniętym, które filtruje wymyty polimer. W takim przypadku wyfiltrowany polimer traktuje się tak samo jak ścinki polimeru w drukarni.

Slajd9

Brak mostkowania punktów

Częstym problemem w druku są wymienione w podtytule efekty. W przypadku mostkowania przyczyna pochodzi z powodu zbyt płytkich przestrzeni pomiędzy punktami rastrów. Drukarnie chcąc utrzymać drobne punkty na matrycach solwentowych lub innych wodnych wydłużają świecenie wsteczne lub główne. Tym samym tworząc niższe punkty o większej podstawie i płytszych przestrzeniach pomiędzy punktami rastrów. Niestety powoduje to nabieranie farby w druku. Problem ten nie występuje na dobrze wyprocesowanej płycie Toyobo.

slajd5

Pełne krycie i brak niedodruków

Niedodruki na płytach solventowych spowodowane są miejscowymi zapadnięciami na powierzchni polimeru. Tego efektu na płytach solwentowych nie potrafimy do końca wytłumaczyć. Wydaje nam się, że jest to specyfika struktury polimeru i reakcji na farby bądź chemię do mycia. Może być też kwestia pianki.

Slajd6

Nasi klienci, którzy stosują płyty fleksograficzne wodnowymywalne Toyobo i rekomendowaną przez nas piankę dobraną odpowiednio do twardości płyty i typu druku nigdy nie doświadczyli niedodruków.

Proces przygotowania płyty CtP – zobacz wideo!

 

Serwis i doradztwo

Jesteśmy master dystrybutorem płyt Toyobo w Europie, a nasza działalność nie polega wyłącznie na sprzedaż płyt. Zajmujemy się wdrażaniem całej technologii tak aby uzyskać maksymalne efekty w zakresie najwyższej jakości druku, efektywności produkcji poprzez cyfryzację, automatyzację, optymalizację i czystość wybranych procesów. Oferujemy permanentne wsparcie 360 naszych Klientów przez cały okres naszej współpracy.

Tak. Troszczymy się! Yes. We care!

Płyty fleksograficzne wodnowymywalne firmy Toyobo nie są przeznaczone dla każdej drukarni. Technologia flekso-woda rozwiązuje specyficzne problemy w druku. Dlatego wstępem do ewentualnej współpracy jest audyt technologiczny.

Wykonujemy go bezpłatnie! Dowiedz się więcej>

Efektem audytu jest neutralna i obiektywna ocena stanu faktycznego oraz pełna lista rekomendacji, które w efekcie pozwolą rozwiązać zdefiniowane podczas audytu problemy i ich przyczyny. Nasi eksperci dysponują bogatą wiedzą i wieloletnim doświadczeniem popartym współpracą z wieloma różnymi drukarniami. Warto nam zaufać! Poznaj naszą ofertę myjek do płyt polimerowych marki QUICKER>