ABC…przygotowalni wodnej płyt fleksograficznych

ABC…przygotowalni wodnej płyt fleksograficznych

Przygotowalnia_wodna_płyt flekso_Print Systems

Aby nasza przygotowalnia wodna płyt fleksograficznych spełniała swoją funkcję i abyśmy mogli optymalnie korzystać z możliwości działu prepress należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Pomieszczenie przygotowalni wodnej

Pomieszczenie powinno się charakteryzować odpowiednio dużą przestrzenią, zachowaniem ciągów komunikacyjnych, zgodnych z kolejnością procesu technologicznego oraz oddzieleniem od siebie tych procesów, które ze względu na specyficzny charakter mogą wpływać na jakość działania innych urządzeń. To wszystko ma ogromny wpływ na efektywność i jakość pracy działu przygotowalni.

W prezentowanym przypadku pomieszczenie przygotowalni wodnej ma około 80m2 powierzchni o długości ścian 10 i 8m.

Pierwszym ważnym elementem w przygotowalni są drzwi, przez które wprowadzimy wszystkie elementy przygotowalni. Pamiętajmy, że muszą one być na tyle szerokie żeby bez problemu wnieść przez nie najszersze urządzenie. Optymalnym były by drzwi o szerokości minimum 120cm, dwuskrzydłowe z jedną częścią zamkniętą – około 40cm a otwieraną w chwili wprowadzania wysoko gabarytowego wyposażenia.

Jeżeli pomieszczenie przygotowalni posiada okna to pamiętajmy, że ich powierzchnia musi być zabezpieczona specjalną folią anty UV podobnie jak oświetlenie w pomieszczeniu, które nie może emitować białego światła ponieważ będziemy pracować z materiałami światłoczułymi.

Pomieszczenie przygotowani prezentowane na rysunku nie jest w żaden sposób przedzielone lecz umownie na rysunku zaznaczono granicę pomiędzy częścią ,,SUCHĄ” przygotowalni a częścią ,,MOKRĄ”.

W części suchej umieszczone są wszystkie elementy, które związane są z surowcem /płytą/i jej obróbką ale w procesie nie mają kontaktu z rozpuszczalnikiem /wodą/.

Należy również pamiętać, że sama płyta w stanie surowym jak i  wiele urządzeń np. laser CtP czy stanowisko komputerowe operatora nie lubi bezpośredniego kontaktu z wilgocią.

Przygotowalnia_wodna_płyt flekso_Print Systems

W części mokrej przygotowalni głównym elementem wyposażenia jest procesor do wymywania płyt, w tym przypadku jest to urządzenie liniowe, które w jednym ciągu technologicznym – wymywa płytę, spłukuje ją, osusza i doświetla końcowo. W tej części również jest umiejscowiona myjka do podręcznego mycia i czyszczenia elementów i urządzeń przygotowalni.

Niezbędne instalacje w przygotowani wodnej płyt fleksograficznych

Już na bazie projektu przygotowalni wodnej należy uwzględnić wszystkie instalacje potrzebne do obsługi tego działu drukarni. Na rysunku oznaczono tylko niezbędne przyłącza, jednak dodatkowe gniazda elektryczne, sieci komputerowej, czy sprężonego powietrza spowodują, że w razie potrzeby nie będziemy musieli korzystać z prowizorycznych rozwiązań.

Ważnym elementem przygotowalni jest instalacja klimatyzacyjna pozwalająca utrzymać stałe parametry temperatury jak i wilgotności w pomieszczeniu bez względu na warunki atmosferyczne czy intensywność pracy urządzeń.

W przypadku przygotowalni wodnej elementem niezbędnym jest zasilanie procesora myjącego zmiękczoną wodą. Jeżeli takowa nie jest dostępna w zakładzie produkcyjnym z instalacji zasilającej, istnieje możliwość zainstalowania dodatkowego urządzenia zmiękczającego w części mokrej pomieszczenia przygotowalni. Należy w tym przypadku zainstalować dodatkowe przyłącze elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Natomiast instalację takiego urządzenia wykonuje dostawca płyt fleksograficznych.

W pomieszczeniu przygotowalni powinny się znajdować tylko kartony z płytami, które aktualnie są obrabiane. Pozostałe nieotwarte kartony powinny być magazynowane poza przygotowalnią w warunkach określonych przez dostawcę płyt fotopolimerowych.

W przypadku płyt wodnych ważne jest aby otwarty karton z płytami, na których aktualnie pracujemy był umieszczony w części suchej, minimum 50cm od podłogi. Zapobiega to oddziaływaniu zwiększonej wilgotności powietrza w obrębie podłogi i uszkodzeniu płyty.

Urządzenia peryferyjne wykorzystywane w dziale prepress

W schemacie pomieszczenia zostały umownie uwzględnione urządzenia peryferyjne dla lasera np. odkurzacz – odprowadzający maskę CtP, cooler – urządzenie schładzające oraz kompresor sprężonego powietrza. Optymalnym byłoby umieszczenie tych urządzeń poza pomieszczeniem przygotowalni co zminimalizuje hałas, który te urządzenia emitują.

W końcowej fazie produkcji matryc wodnych operator powinien mieć możliwość podocinać matryce na stole do tego przystosowanym, może to być jednocześnie stół podświetlony, na którym będzie mógł przeprowadzić inspekcję jakości wykonanych matryc. Do tego celu wykorzystujemy urządzenie Troika do pomiaru matryc, które zapewnia optymalną kontrolę przygotowania fleksograficznych form drukowych.

Ostatnim elementem przygotowalni jest miejsce w części suchej gdzie będziemy składować gotowe matryce przygotowane do produkcji.

Oczywiście jest to tylko poglądowe rozmieszczenie. Indywidualną adaptację i aranżację można przeprowadzić właściwie w każdym innym dostępnym miejscu w drukarni, a wielkość pomieszczenia i wymagania technologiczne będą determinowały wyposażenie i zaawansowanie techniczne urządzeń, które w niej docelowo staną.

Przy planowaniu takiej inwestycji dobrze jest bazować na doświadczeniu dostawcy technologii, którą chcemy u siebie uruchomić, a w procesie inwestycyjnym uwzględnić możliwość modyfikacji i dalszego rozwoju naszego działu przygotowalni.

Dowiedz się jak Rolflex zainwestował w przygotowalnie wodną. Przeczytaj case study.

Autor:

Jarosław Chudziński_Print_SystemsJarosław Chudziński

Ekspert, doświadczony praktyk w zakresie obróbki płyt fotopolimerowych i druku fleksograficznego. Wiceprezes i współwłaściciel firmy Print Systems. Odpowiedzialny za wdrożenia i utrzymanie technologii opartej na płycie wymywanej wodą japońskiej firmy Toyobo. Doradza i współpracuje z największymi drukarniami etykiet i opakowań w Polsce, we Włoszech oraz na Bałkanach.Dodaj komentarz