Jak wydłużyć żywotność płyt fotopolimerowych?

flexo printing, mycie płyt polimerowych, lavaggio di fotopolimeri

Mycie płyt polimerowych – poznaj dobre praktyki mycia, inspekcji i przechowywania aby wydłużyć żywotność płyt, poprawić jakość i powtarzalność druku.

Powierzchnie płyt fleksograficznych i typograficznych trzeba dokładnie i bezpiecznie wymyć w celu dokładnego usunięcia wykorzystywanych w procesie druku farb (solwentowych, UV lub tych na bazie wody). Cały proces wymaga wdrożenia dobrych praktyk, których stosowanie wydłuży żywotność matryc polimerowych, pozwoli ograniczyć koszty związane z użyciem drogich detergentów, koszty przestojów oraz zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla pracowników postpressu.

Dobre praktyki, które pozwolą wydłużyć żywotność płyt, poprawić jakość i efektywność druku.

Nie odkładaj mycia płyt polimerowych

Każda użyta w procesie druku farba, która pokrywa powierzchnie płyty zaczyna natychmiast schnąć. Im szybciej usuniemy płyty z maszyny drukarskiej aby rozpocząć ich mycie tym lepsze będą końcowe rezultaty.

Mycie płyt polimerowych w pełni zautomatyzowane vs mycie ręczne

W pełni zautomatyzowany system mycia płyt po druku to doskonałe rozwiązanie, które gwarantuje niebywałą skuteczności i bezpieczeństwo mycia matryc. Efektem kilkuminutowego procesu jest w 100% czysta płyta, sucha i gotowa do ponownego użycia. Dzięki automatyzacji zmniejsza się zużycie wody nawet o 30% oraz detergentu – o 40%. Personel obsługujący maszynę nie ma bezpośrednio kontaktu ze środkami chemicznymi, a dodatkowy system filtracji pozwala na wielokrotne użycie tego samego roztworu wody i chemii.  Urządzenie do mycia płyt po druku zostało stworzone specjalnie do mycia wszystkich typów płyt i usuwania wszystkich rodzajów farb drukarskich. Maszyna jest bardzo prosta w obsłudze i zajmuje niewiele miejsca.

Uciążliwe ręczne mycie płyt polimerowych:

  • Płukanie wstępne – płyty powinny być natychmiast wypłukane czystą wodą z dodatkiem łagodnego, specjalistycznego środka chemicznego. Dzięki temu utrzymamy nawilżanie powierzchni płyty, wypłuczemy główne obszary zafarbienia i ograniczymy ilość środków chemicznych niezbędnych do wymycia płyty.
  • Mycie płyt polimerowych zasadnicze – pierwszy krok to wybór odpowiedniego detergentu do mycia płyt fotopolimerowych. Należy rozcieńczyć go zgodnie z instrukcjami producenta dla “łagodnego mycia”. Płytę można spryskać środkiem czyszczącym lub wymyć ręcznie. Detergent powinien obficie pokryć zabrudzoną płytę. Następnie miękką szczotką nylonową lub niestrzępiącą się ściereczką możemy rozprowadzić detergent aby usunąć pozostałą farbę. W trakcie czyszczenia należy dodawać świeży detergent bezpośrednio na płytę i co jakiś czas spłukiwać matrycę wodą, aby ocenić stopień czystości. Trzeba bardzo uważać ponieważ wystarczy nadmierna siła  aby uszkodzić delikatna powierzchnię płyty fotopolimerowej.
  • Płukanie końcowe – po usunięciu całej farby z płyty należy ją obficie spłukać zimną wodą. Chodzi o usunięcie wszelkich pozostałości farby lub żywicy. Chodzi również o dokładne usunięcie pozostałości środków chemicznych używanych do mycia. Pozostałości środków czyszczących mogą przyspieszyć niszczenie płyty.
  • Suszenie – płyty należy pozostawić aż całkowicie wyschną. Po wyschnięciu należy je odpowiednio magazynować tak, żeby były chronione przed zapyleniem, promieniowaniem UV i zabrudzeniem np. resztkami farby.

Trzeba pamiętać, że nie wolno czyścić płyt fotopolimerowych tanimi szczotkami niskiej jakości, w których włosie wypada lub łamie się i może przywierać do powierzchni płyty wpływając tym samym na transfer farby. Nie można stosować również metalowych szczotek, które rysują, żłobią i uszkadzają płyty fotopolimerowe. Mycie strzępiącymi się ścierkami lub ręcznikami będzie pozostawiać na powierzchni resztki materiału.

Do ręcznego mycia należy użyć dobrej jakości nylonową szczotkę o miękkim, gęstym włosiu oraz specjalistyczny detergent do ręcznego czyszczenia jak np. QUICKER Cleaner do mycia płyt fleksograficznych. To bezzapachowy, bezpieczny dla środowiska i ludzi środek, który łatwo usuwa osady farbowe i dobrze zabezpiecza powierzchnię fotopolimeru.

Inspekcja powierzchni płyt/kontrola jakości

Dokładna inspekcja płyty fotopolimerowych po myciu to klucz do powtarzalnej jakości druku i ograniczenia kosztów ewentualnych przestojów wynikających z użycia zabrudzonych lub uszkodzonych płyt. Urządzenie Plate-II-Print HD umożliwia szybki pomiar płyt. Pozwala zmierzyć precyzyjnie rozmiary punktów na matrycach drukarskich i wykryć najdrobniejsze zabrudzenia. Warto wykorzystać ogromny potencjał tego niewielkiego, przenośnego i łatwego w obsłudze urządzenia w celu rozwiązywania bieżących problemów z jakością druku. Sprzęt jest przeznaczony do pracy ze wszystkimi typami płyt fleksograficznych dostępnych na rynku.

Przechowywanie płyt polimerowych

Po każdym druku płyty należy jak najszybciej wymyć i umieścić w magazynie. Szczególnie trzeba unikać wystawiania płyt na światło dzienne lub UV, które może spowodować utratę właściwości fizycznych. Płyty należy zabezpieczyć przed światłem przechowując je w specjalistycznych szufladach lub ciemnych pokrowcach. Nie wolno układać płyt bezpośrednio jedna na drugą. Można użyć arkuszy oddzielających tak aby wysokość ułożonych w ten sposób płyt nie przekraczała max. 15 centymetrów. Zawsze należy stosować się do wymagań producenta w zakresie odpowiedniego przechowywania płyt. Temperatura i wilgotność to kluczowe parametry podlegające stałej kontroli. Zbyt wysoka temperatura może sprawić, że płyty zaczną się  sklejać i nie będą nadawać się do ponownego użytku. Podobnie zbyt wysoka lub zbyt niska wilgotność ma niekorzystny wpływ na matryce fotopolimerowe. Przechowywanie płyt na cylindrach lub w wygiętej pozycji zwiększa napięcie powierzchniowe płyty i znacząco zmniejsza jej odporność na czynniki zewnętrzne.

Pamiętaj! Właściwe mycie płyt i przechowywane ma bezpośredni wpływ na żywotność płyt polimerowych oraz jakość druku i koszty produkcji.