Co daje precyzyjny system montażu płyt fleksograficznych?

Co daje precyzyjny system montażu płyt fleksograficznych?

Dokładniejsze pasowanie, znacznie szybszy montaż, mniejsza ilość błędów ludzkich i uproszczona obsługa całego procesu to najważniejsze zalety urządzeń do montażu płyt fleksograficznych. Nic dziwnego, że drukarnie flekso na całym świecie chętnie decydują się na inwestycję w systemy montażu, żeby podnieść jakość druku, zapewnić jego powtarzalność i obniżyć koszty.

Jedną z przyczyn sukcesu druku fleksograficznego w ostatnich latach jest stopniowa optymalizacja powtarzalnych czynności na etapie prepressu, druku i postpressu. Dzięki niej efekty pracy drukarzy są mniej zmienne, bardziej przewidywalne, szybsze i tańsze. To bardzo pożądana kombinacja korzyści w każdej drukarni.

Przejście z ręcznego na w części zautomatyzowany system montażu płyt fleksograficznych pozwala osiągnąć taki zestaw benefitów na etapie mocowania płyty fleksograficznej, który jest ważną częścią prepressu.

Atut pierwszy: dokładniejsze pasowanie

Dokładność pasowania płyt przekłada się bezpośrednio na jakość druku, szczególnie w przypadku druku wielokolorowego tak popularnego w opakowaniach produktów konsumpcyjnych. W branży wykształciła się praktyka używania mikropunktów, krzyżyków lub podobnych punktów odniesienia, które mają pomagać drukarzom w precyzyjnym montażu formy drukowej na cylindrze czy tulei.

W tradycyjnym systemie montażu o dobrym pasowaniu decydują wprawna ręka i oko drukarza. Montażownice do płyt w dużej mierze usprawniają ten proces. Pozycjonowanie płyty wspomagają ultraczułe kamery, które mogą być wyposażone w moduł zapamiętywania ustawienia dla jeszcze szybszego montażu w przyszłości. To pozwala na pasowanie o precyzji do kilku mikronów – nie do osiągnięcia dla ludzkiego oka.

Duża dokładność pasowania w systemie montażu jest możliwa również dzięki zastosowaniu stołu montażowego oraz poprzeczki blokującej. Te elementy konstrukcyjne, nieużywane przy ręcznym mocowaniu płyt, zapewniają stabilność i powtarzalność całego procesu.

Atut drugi: znacznie szybszy montaż

Czas montażu ma coraz większe znaczenie. Bierze się to między innymi z tego, że klienci częściej zamawiają krótkie serie lub zmieniają wzory. Dla drukarni oznacza to, że więcej czasu trzeba poświęcić na prepress, w tym montaż, demontaż i wymianę płyt fotopolimerowych. W tej sytuacji przyspieszenie procesu mocowania form drukarskich jest bardzo pożądane.

Urządzenia do montażu płyt fleksograficznych pozwalają na nawet dwukrotne przyspieszenie procesu. To oznacza, że czas przeznaczony w drukarni na zakładanie płyt na cylinder lub tuleję może zmniejszyć się o 50%. W niektórych przypadkach jeszcze więcej.

Jednocześnie te oszczędności powiązane są ze zwiększeniem, a nie zmniejszeniem, dokładności pasowania i mniejszą, a nie większą, ilością błędów ludzkich i strat materiału. Czego chcieć więcej?

Atut trzeci: mniejsza ilość błędów i strat

Montaż płyt potrafi być „wąskim gardłem” prepressu. Nie dosyć, że wymaga doświadczenia i zabiera sporo czasu, przy ręcznej instalacji często kończy się pomyłkami, niedoskonałościami, niezamierzonymi przesunięciami czy zbyt wczesnym przyleganiem formy do pianki montażowej. Błędy zdarzają się nawet bardzo doświadczonym drukarzom, nie mówiąc o nowicjuszach.

Błędy to zazwyczaj straty w (drogim) materiale oraz opóźnienia w produkcji. Krótko mówiąc, to błędy to koszty.

Montażownice do płyt są zaprojektowane tak, żeby wesprzeć człowieka w najtrudniejszych elementach procesu i ograniczyć pomyłki tam, gdzie to możliwe. To przekłada się na mniejsze straty, płynniejszą produkcję i niższe koszty.

Atut czwarty: uproszczona obsługa całego procesu

Znane są historie drukarni fleksograficznych, które do obsługi lub nadzoru nad montażem płyt delegowały drukarzy z najdłuższym doświadczeniem. W końcu sukces mocowania, a co za tym idzie druku, zależał od ich wprawnej ręki i oka.

Obsługa urządzenia do montażu płyt fleksograficznych jest na tyle prosta, że po krótkim szkoleniu można ją powierzyć mniej doświadczonym pracownikom. To oznacza, że kluczowi specjaliści mogą w tym czasie wykorzystywać swoje umiejętności na innym etapie produkcji.

Kombinacja korzyści

Wdrożenie systemu do montażu płyt fleksograficznych daje drukarniom bardzo atrakcyjną kombinację korzyści. W stosunku do tradycyjnego, ręcznego mocowania to krok w kierunku większej dokładności, przewidywalności i szybkości tego ważnego etapu prepressu. To również niższe koszty strat materiałowych i powtórek lub przestojów w produkcji.

Zapraszamy do zapoznania się z infografiką pokazującą najważniejsze różnice między tradycyjnym montażem a montażem z użyciem montażownicy.

 

Print Systems jest dystrybutorem wysokiej klasy urządzeń do montażu płyt fleksograficznych Camis. Zapewniamy profesjonalne wsparcie w wyborze, wdrożeniu i utrzymaniu technologii.